Spolu už knihy procestovaly:

O projektu Knihoběžník

Tisíce knih byly rozmístěny po veřejných prostranstvích a v dostupných budovách, aby je mohli čtenáři najít, přečíst, doplnit jejich příběh na tomto webu a poslat dále.

Knihy, které se zapojily do projektu, jsou už od začátku neobyčejné. Žádnou z nich si čtenáři nekoupili, nýbrž je našli na veřejných místech, například v tělocvičně nebo na zastávce tramvaje. Na přebalu knihy má každá kniha samolepku s informací o tom, že kniha se zapojila do projektu Knihoběžník a má na tomto webu svůj profil. Na něm se čtenáři mohou dozvědět například její aktuální status, polohu, zdravotní stav, ale hlavně – její příběh a příběhy jejích předcházejících čtenářů.

Ten, kdo knihu najde, si ji může vzít s sebou, kam jen chce – doufáme však, že co nejdále a na co nejnetradičnější místa, kde s ní zažije vzrušující chvíle. Kniha však není jeho. Když ji přečte, budeme rádi, když se s ostatními knihoběžníky podělí o své zážitky na tomto webu. Potom ji stačí jednoduše nechat někde, kde knihu znovu kdosi najde a bude pokračovat v psaní jejího životního příběhu.

Něco není jasné? Zde jsou otázky a odpovědi:

Kdo je knihoběžník?

Knihoběžník není obyčejný čtenář. Knihoběžník nejen čte knihy, ale píše i jejich příběhy. Věříme, že každá kniha má dva příběhy. Jeden napsal do jejího nitra spisovatel, druhý můžeš napsat ty spolu s ostatními.

Kolik knih mohou knihoběžníci najít?

V první fázi bylo uvolněno víc než 500 knih, speciálně pro Knihoběžník v ČR. Aktuálně volné najdeš na Mapě.

Jak poznám, že kniha patří k projektu?

Každá kniha má na přebalu výraznou samolepku (podívej, jakou pěknou). Zároveň je na vnitřní straně obálky krátký návod, jak se zapojit, identifikační kód a heslo knihy. Pozor, obálka knihy se nemusí shodovat s obrázkem v jejím profilu.

Co je životní příběh knihy?

Knihy mají na www.knihobeznik.cz svůj vlastní profil. Na něm se čtenář dozví její aktuální status, polohu, zdravotní stav, může si přečíst její deník nebo ho upravit a zároveň tak rozšířit její životní příběh o dojmy z knihy nebo příhodu z jejího nalezení.

Jak vytvořím knize životní příběh?

Jednoduše. Projekt Knihobežník vznikl na Slovensku v roce 2010 a následně v roce 2012 také v České republice. V této době tu začalo žít svým životem víc jak 500 knížek. Tento počet se ale velmi rychle rozšířil a nyní je venku přes 4500 knih. Tvým úkolem je jednu z těchto knih najít, přihlásit ji na své konto, přečíst a vrátit zpět mezi lidi. Různí čtenáři mohou takto spoluvytvářet životní příběh knihy a nechat ji cestovat po celém světe.

Jak funguje přihlašování a odhlašování knihy?

V první řadě ji musíš najít. Aktuální polohy knih jsou zaznačeny na mapě. Když knihu najdeš, přihlásíš ji na svoje čtenářské konto pomocí ID a hesla knihy, které jsou uvedeny na samolepce. Kniha tak získá status čtená. Následně můžeš psát příběh knihy do jejího internetového deníku. Když se rozhodneš knihu vrátit mezi lidi, odhlásíš - uvolníš ji ze svého konta. Když knihu uvolníš, bude mít status volná. Při odhlašování uvedeš místo, kam hodláš knihu schovat. Čím přesněji místo popíšeš, tím lépe ji ostatní knihoběžníci budou moci najít. A ještě něco: Všimli jsme si, že někteří knihoběžníci nechávajú v knížkách překvapení (záložky z dovolené, pohlednice, květiny...) Zkus to i ty a potěš srdce jiného knihomola!

Jak se přidám ke knihoběžníkům?

Stačí se zaregistrovat na stránkách www.knihobeznik.cz.  

Co znamenají statusy knihy na jejím profilu?

Kniha může mít následující statusy: volná, čtená, ztracená
-  volná znamená, že kniha je k dispozici pro čtenáře na daném místě
-  čtená znamená, že ji čtenář má právě přihlášenou na svoje konto
-  ztracená znamená, že už tři knihoběžníci nahlásili, že se knížka nenachází na místě, kde je uvedeno, nebo že se s knihou po dobu jednoho roku nic nedělo - to znamená, že ji buď celý rok nikdo nenašel, nebo si ji někdo přihlásil ke svému profilu a už ji nevrátil :-( Pokud se ale ztracená kniha opět najde, máme vždy strašnou radost. Vrátit ji můžeš i Ty.

Co je to zdravotní stav knihy?

Zdravotní stav knihy vyjadřuje její opotřebování. Je to jako za školských časů, když jsme dostávali učebnice od starších kolegů. Zdravotní stav zaznamenává každý čtenář podle svého uvážení, její stav se může časem zhoršovat, ale i zlepšovat - v případě, že čtenář knihu polepí a tím vyléčí. Čtenáře, kteří mají zázračnou moc léčit lepicí páskou, máme obzvlášť rádi.

Co jsou místa?

Místa jsou jednoduše místa, kde se nacházejí knihy. Místa najdeš na mapě, každá zelená značka znamená, že na daném místě se nachází volná kniha pro knihoběžníky.

Dobře, našel jsem tedy na mapě místo, kde je kniha. Když jsem tam přišel, žádná kniha tam nebyla. Když jsem se opět podíval na mapu, kniha je stále na daném místě.

Taková situace může nastat v případě, že knihu mezitím někdo našel a vzal, ale ještě ji nestihl přihlásit na svoje konto. Vzorní čtenáři přihlašují knihy vždy co nejdříve. Existuje i druhá možnost, co se s ní stalo - knihu kdosi našel, ale velmi si ji chce nechat pro sebe. To je nám velmi líto, snad si to ještě jednou promyslí a pochopí, že kniha si zaslouží, aby nezapadla prachem v jeho poličce. Vzorní čtenáři přihlašují knihy vždy a co nejdřív. Pokud jste zapomětliví, což se může stat, připomeneme se vám e-mailem po 1 měsíci.

Našel jsem knihu, ale její ID a heslo jsou zničené.

Bohužel, navzdory našim nezničitelným samolepkám s příměsí titanu se to může stát. Napiš prosím e-mail na helpdesk@knihobeznik.cz, něco vymyslíme.

Kdo a proč stojí za knihoběžníky?

Organizátorem projektu je internetové knihkupectví Martinus.cz. Martinus.cz spolu s vydavatelstvy Albatros Media, Dokořán, Fragment, Host, Labyrint, Paseka a distributorem Partner Technic připravil pro knihoběžníky více než stovky knih na hledání. Nyní jsou v projektu tisíce knih. Projekt jsme vymysleli, protože máme rádi knihy a máme rádi zábavu. A chtěli jsme se o to s vámi podělit :-)

Mohu do projektu přidat vlastní knihy?

Ano! :-) Přidat svoje vlastní knihy do Knihoběžníka můžeš i ty, když se zaregistruješ. Stačí si přes svůj profil stáhnout nálepky a knihy polepit :-) Video, jak knihy polepit a schovat, si prohlédni zde:


Nezapomeň si stáhnout vnitřní nálepky s identifikačním kódem knihy. Díky němu totiž umíme každou knihu lehce rozpoznat. Stáhni si také vnější samolepku na knihu, ta zase pomáhá rozpoznat knihoběžnické knihy mezi všemi ostatními knihami na světě. :-)

Co jsou odznaky a body?

Odznaky jsou tvá odměna! Za různe aktivity získavaš různe odznaky. Neprozradíme ti teď jaké, výběr z několika nalezneš na obrázku níže. Jejich počet budeme časem rozširovat. Čím více odznaků máš, tím si lepší knihoběžník! :-)Za knihoběžnícke aktivity taky získavaš body, které určují tvé celkové skóre. Celkové skóre určuje tvojí knihoběžnícku hodnost :-)

Pravidla a podmínky používání

Knihoběžník je především zábava, pro vás čtenáře. Abyste se stali knihoběžníky a mohli vytvořit příběhy stovky knih zapojených do projektu, je třeba dodržovat určitá pravidla.

 1. Organizátorem projektu Knihoběžník je internetové knihkupectví Martinus.sk, s.r.o., M.R.Štefánika 58, 036 01 Martin, IČ: 36440531, IČ DPH: SK2022139680.
 2. Uživatelem projektu je čtenář - knihoběžník. Do projektu se zapojuje zaregistrováním na internetových stránkách www.knihobeznik.cz a odemknutím první knihy. Registrací čtenář souhlasí s použitím svých osobních údajů pro marketingové účely organizátora.
 3. Čtenář je povinen dodržovat tato pravidla:
  • knihu po jejím nalezení odemknout a přihlásit ji tak ke svému účtu
  • po přečtení knihu vrátit zpět do oběhu, mezi lidi
  • knihu by neměl držet víc než 1 měsíc
  • zodpovědně se o knihu starat, chránit ji před poškozením
  • chovat se v prostředí webu slušně, s respektem k ostatním čtenářům, nepoužívat vulgarismy (v uživatelských údajích, komentářích, recenzích, nahraných fotografiích, zprávách)
 4. Když se bohužel stane, že čtenář závažně poruší pravidla v bodu 3, organizátor si vyhrazuje právo kdykoliv vyřadit tohoto čtenáře z projektu.
 5. Do projektu je možné zapojit vlastní knihy.
 6. Novinky o projektě najdeš na našem blogu, Facebooku a Twitteru.
 7. Všem zaregistrovaným uživatelům můžeme nepravidelně (maximálně několikrát ročně) poslat informace v podobě newslettru, který obsahuje novinky o projektu Knihoběžník. Pokud vás emaily od nás obtěžují, můžete se z mailing listu kdykoliv odhlásit. Rovněž si vyhrazujeme právo posílat e-maily potřebné pro fungování služby a odhlasit se z nich dá pouze deaktivaci konta. O deaktivaci konta je možné kdykoliv požádat na helpdesk@knihobeznik.cz.

Ochrana osobních údajů

Provozovatelem projektu Knihoběžník a internetových stránek www.knihobeznik.cz (dále jen "Projekt") je Martinus.sk, s.r.o., M.R.Štefánika 58, 036 01 Martin, IČ: 36440531, IČ DPH: SK2022139680. My v Martinus.sk chráníme tvoje soukromí. Abychom ti mohli poskytnout všechny služby, potřebujeme o tobě vědět základní informace. Některé z nich mají povahu osobních údajů ve smyslu zákona č. 428/2002 Z.z. o ochraně osobných údajů. My se tímto zákonem při používání tvých údajů řídíme.

Před plnohodnotným používáním stránek je třeba se zaregistrovat. Při registraci a používání je třeba poskytnout následující informace:

 • jméno nebo volitelnou přezdívku
 • tvoji e-mailovou adresu (slouží ke tvé identifikaci v systému a ke komunikaci s tebou)
 • město, kde bydlíš
 • volitelně tvoji fotografii
 • volitelně celé tvoje jméno (když chceš přidávat svoje vlastní knihy)
 • volitelně ulici a číslo domu (když chceš přidávat svoje vlastní knihy)
 • volitelně stát, kde bydlíš (když chceš přidávat svoje vlastní knihy)

Tyhle údaje jsou uchovávány v chráněné databázi na našem serveru, abys je nemusel nanovo zapisovat při každé návštěvě. Svoje údaje a další nastavení můžeš kdykoliv změnit prostřednictvím e-mailu na helpdesk@knihobeznik.cz nebo po přihlášení v sekci Upravit účet. V případě, že si přeješ zrušit svoji registraci, požádej nás o to e-mailem.Tvoje konto bude zneaktivněno.

Během tvé návštěvy jsou na našem serveru uchovávány informace, které jsou potřebné pro správné fungování projektu (jakou knihu jsi odemkl, kde jsi ji našel a podobně).

Provozovatel může třetím stranám nebo veřejnosti poskytnout souhrnné statistické informace o uživatelích, návštěvnosti a další údaje, avšak na jejich základě není možné žádným způsobem identifikovat jednotlivé uživatele.

Noví Knihoběžníci

Čtenář Smiragl
Brno
Čtenář Eliska55
Most
Čtenář Simca
Brno
Čtenář Luciee
Brno
Čtenář makyla
Karlovy vary
Čtenář Ivona
Semily

Nová Místa

Undefined, Česká republika
Undefined, Česká republika
Undefined, Česká republika
Mladá Boleslav, Česká republika
Mladá Boleslav, Česká republika
Mladá Boleslav, Česká republika